روزنامه نگار اينترنت

مطالب کوتاه و خواندنی برای آن ها که وقت زیادی ندارند

نور در زندگی ما چه می کند ؟
ساعت ۸:٤٢ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٥/٦/٢  

نتایج تحقیقات نشان می‌دهد، قرار گرفتن در معرض نور مستقیم مهتابی در طول شب، موجب افزایش خطر ابتلا به سرطان‌خواهد شد. به این ترتیب که نور مصنوعی مهتابی در طول شب موجب توقف ترشح هورمون ملاتونین خواهد شد. کمبود این هورمون رشد تومورهای پستان را تحریک می‌کند. برعکس، اگر موجود زنده در تاریکی مطلق قرار گیرد، به دلیل افزایش ترشح هورمون ملاتونین به درون خون، رشد تومورها کند می‌شود...

نکته ای که هنگام کار کردن با مانیتور باید مدنظر داشته باشید آن است که انعکاس نور بر صفحه مانیتور، ممکن است باعث آزار چشمان شما شود. بنابراین مانیتور را در زاویه‌ای قرار دهید تا انعکاس نور از پنجره یا لامپ اتاق مزاحمتی برای شما ایجاد نکند. کاهش یا افزایش زاویه‌ای که مانیتور در آن قرار گرفته نیز غالبا مشکل انعکاس نور را کمتر می‌کند.

هنگام کار با کامپیوتر، میز کارتان را در نزدیک‌ترین فاصله از پنجره قرار دهید و از نور طبیعی برای خواندن و نوشتن استفاده کنید. هنگام کار با کامپیوتر استفاده از چراغ مطالعه، که نوری براق و خیره کننده‌ ایجاد می‌کند، مناسب نیست.

غالبا تولید حرارت توسط لا‌مپ‌ها را فراموش نکنید. خاموش کردن لا‌مپ اضافی، علا‌وه بر صرفه جویی در مصرف برق به طور مستقیم، باعث کم شدن حرارت محیط و در نتیجه کاهش نیاز به استفاده از کولر ووسایل سرمایشی در تابستان می شود.
برای مطالعه یا تماشای تلویزیون، هرگز به نور چراغ مطالعه یا صفحه تلویزیون بسنده نکنید، زیرا تضاد بین روشنایی محیط و منبع نور، باعث خستگی وآزار چشمان شما می‌شود.

(متن کامل این مقاله رو در سایت سلامت بخونید)


کلمات کلیدی: پزشکی