روزنامه نگار اينترنت

مطالب کوتاه و خواندنی برای آن ها که وقت زیادی ندارند

صدای شکستن بند انگشتان مربوط به چیست ؟
ساعت ٥:٠۱ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٥/۸/٧  

یکی از صداهایی که همه آن را به خوبی می‌شناسند به هنگام شکستن بند انگشتان ایجاد می‌شود. سوال همه این است که آیا این کار آسیبی به انگشتان وارد می‌کند یا خیر؟
به گزارش یاهو هلث ، براساس اظهارات یک پزشک هنوز اطمینان کافی در مورد علت این صدا وجود ندارد اما تصور رایج این است که صدای فوق در نتیجه خروج حباب‌های کوچک گاز بین مفاصل و انفجار آنها با تولید صدا در اثر فشاری که بر آنها وارد می‌کنیم ایجاد می‌شود.
برخی افراد به راحتی این کار را انجام می‌دهند و بعضی هم به آن عادت کرده‌اند. با وجود آن که این حرکت اطرافیان را ناراحت می‌کند و به ویژه موجب نگرانی والدین درباره سلامت انگشتان فرزندانشان می‌شود، اکثر جراحان ارتوپدی معتقدند این کار هیچ آسیبی در پی ندارد.
حتی گاهی اوقات می‌توان شکستن بند انگشتان را با یک سری حرکات کششی ساده همراه کرد. به هر حال به افراد توصیه نمی‌شود در طول روز دائم این کار را انجام دهند.
حالت ترکیدگی مشابه دیگری نیز وجود دارد که به دستکاری ستون مهره‌ها مربوط می‌شود و توسط بسیاری از پزشکان بیماری‌های استخوان صورت می‌گیرد.
این صدا نیز به خوبی شناخته نشده و گفته می‌شود به انفجار حباب‌های کوچک گاز تحت تاثیر فشار مربوط است. به نظر می‌رسد این حالت موجب احساس نرمی و شل شدن عضلانی شود.
(جام‌جم آنلاین)

 البته در این مقاله همشهری به شدت با شکستن انگشت ها به دلایل پزشکی مخالفت شده است .


کلمات کلیدی: پزشکی